Center of Traditional Chinese Martial Arts and Zen Buddhism 中国传统武术与禅宗佛教中心
Hledat
Navigace: Czech Shaolin Temple > Co je Chan Buddhismus?

Co je Chan Buddhismus?

''Předtím, než jsem se narodil, kdo jsem byl? 

Poté co jsem se narodil, kdo jsem? 

Respektujte sebe, a všichni vás budou respektovat.

Porozuměte sobě, a každý vám porozumí.

Tam jsou zrcadla všude kolem vás:

Snažte se vidět a porozumět sami sebe.

Snažte se mít srdce Buddhy.

Přestaňte dělat špatné věci a konejte jen dobro.

Dělejte co můžete pro pomoc druhým.

V těchto cestách pomůžete sami sobě.

Pomůžete sobě a pomůžete světu.''

Buddhismus se zrodil v nepálu asi před 2500 lety. Do Indie se rozšířil asi o 400 let později a před 1500 lety se objevil v Číně. Chan Buddhismus se zrodil v Shaolinském klášteře a jeho duchovním zakladatelem byl indický princ Bodhidharma neboli Da Mo, jak byl znám číňanům. Je charakterizován odmítnutím mnoha protokolů v kombinaci s jinými sektami buddhismu a je orientován na praxi meditace. V Chan buddhismu, je chrám všude a člověk tak může meditovat kdekoliv, meditovat v jakékoliv poloze a klade důraz na myšlenku osobního probuzení a porozumění. Chan buddhismus je duchovní rodič japonského zen buddhismu.

Co znamená být mnich? 

Spousta lidí má zkreslený obraz o tom, co znamená být v mnišském řádu. U některých tipů buddhismu existuje 250 rozdílných pravidel pro mnichy a 500 pro jeptišky. Člověk může nosit róbu, oholit hlavu, nemluvit ani slovo, nedívat se vlevo ani v pravo, jíst omezenou stravu a následovat všech 250 pravidel. Ale kdokoliv si může oholit hlavu a nosit róbu, to ještě neznamená, že je mnich. Pokud děláte věci jenž jsou v rozporu s buddhismem, nebo skrývate to, že jste mnich, aby to lide nevěděli, pak podvádite sami sobe.

Čínské slovo pro mnicha je ''HeShang''. ''He'' má význam slova ''Heqi'' - přátelksý a přívětivý. Levá strana slova vyjadřuje harmonii a život, pravá strana je piktogramem úst.Vaše ústa nejsou jen k jedění dobrého jídla či pití dobrého pití a vyjadřování lásky. Také je potřeba je používat k rozmlouvání s lidmi a vytváření dobých vztahů mezi nimi. Používejte je k tomu, aby jste dávali lidem znalosti a filozofii, aby dokázali pomoci sami sobě a také světu. Někdy mohou ústa mluvit negativně a říkat hrozné věci, ketré lidem ubližují. Když jste zdraví, je to tím co jíte a jak mluvíte, pokud jste nemocní, je to ze stejných důvodů. Jako mnich musíte vědět jak své qi používat pozitivně. Shang značí ''Gaoshang''-ušlechtilý, to značí vysokou úroveň, být odlišný od ostatních. Aby jste se staly ''Heshang''-mnichem, nemusíte si holit hlavu, či nosit roucho a není nutné žít uvnitř kláštera. Všude je váš domov, všude je váš chrám. Vy jste chrám!

Musím měnit náboženství pokud chci studovat v Czech Shaolin Temple?

Nemusíte měnit nic! Zůstaňte věřící v to, v co věříte, ať už je to Bůh, Ježís, Mojžíš, Mohamed, nebo kdokoliv jiný. Já věřím v ně všechny. Věřím, že všechna náboženství učí lidi být dobrými lidmi, dělat jen dobré věci a pomáhat lidem. Mají jen různé názvy a tak je mám rád všechny a věřím, že i oni maji rádi nás. Když přijdete do Czech Shaolin Temple, nemusíte měnit svůj názor, ani to, čemu věříte, ani si oholit hlavu nebo se stát vegetariánem. Nechci učit jen čínskou filozofii, ale světovou filozofii,pokročilou, přizpůsobenou dnešní době. Chci jen povzbudit naše studenty, ať už chodí do kostela, kláštera, mešity, otevřete svou mysl a svá srdce. učte se vše o filozofii a spojte to dohromady, to je vaše filozofie. Stejně jako ve světě bojovývh umění existuje mnoho stylů jako Karate, Jiu Jitsu, Taekwon do, Muay Thai a stovky dalších. Bez ohledu na styl který praktikujete, učte se všechny, spojte je dohromady a to je váš styl... Tímto způsobem můžete získat znaolsti pro sebe a sdílet je s ostatními.

 

 
© www.kungfuacademy.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma