Center of Traditional Chinese Martial Arts and Zen Buddhism 中国传统武术与禅宗佛教中心
Hledat
Navigace: Czech Shaolin Temple > Co je Shaolin?

Co je Shaolin?

Shaolin Kung Fu

Styl Shaolin Kung Fu (少林功夫), který je nazýván také Shaolin Wushu (少林武术) a nebo Shaolin Quan (少林拳), je jedním z nejstarších, největších a nejslavnějších stylů Kung Fu. Shaolin Kung Fu kombinuje Chan filozofii a bojová umění a vyvíjel se v klášteře Shaolin v Číně v provincii Henan během 1500 leté historie. Říká se, že "Všechna bojová umění pod nebem pochází z Shaolinu a Shaolin Kung Fu je ten nejlepší styl pod nebem".

Pohyby v Shaolinu jsou prudké, rychlé a silné, toto umění vyžaduje energii, prudkost a výbušnost pohybu. Obsahuje jak nespočet technik, tak i filosofii, což zvyšuje duchovní růst nejen u malých dětí, ale i u dospělých. Výuka Shaolinu zahrnuje také učení kulturních tradic Číny a pomáhá studentům prohloubit jejich znalosti o způsobech Číny.
K shaolinu neodmyslitelně patří trénink tvrdého a měkého qi gongu a meditace.
Styl Shaolin je specifický a jedinečný, pohyby jsou velice tvrdé a plné síly, útok i obrana jsou důmyslné. V praxi je velice dobře aplikovatelný při sebeobraně. Sestav stylu Shaolin je mnoho a rovněž rejstřík zbraní je bohatý.

V naší škole se cvičí s šavlí, mečem, kopím, tyčí, halapartnou, háky, měsíčním zubem, bičem.

Shaolin zahrnuje trénink kopů, úderů a shodů, jeho cvičením se upevňuje síla, student získává zručnost a učí se zvládat bojové situace.

Oproti wing chun obsahuje spoustu náročných a akrobatických pohybů.

Historie Shaolinského kláštera

Prvním opatem v tomto klášteře byl mistr Pa-tchuo (Batuo), také známý pod jmény Fotuo nebo Bhadra („Buddha“). Pocházel z Indie; v roce 464 přišel do Číny, aby tu šířil buddhistické učení. Podle Pokračování životopisů vznešených mnichů čínského buddhistického mnicha Tao-süana byl klášter postaven Siao-wenem, císařem dynastie Severní Wej. Císař daroval toto území mnichům, kteří přeložili na jeho rozkaz indické buddhistické texty do čínštiny.

Chrám byl mnohokrát pobořen a znova vystavěn. V roce 1641 jednotky protimingského povstalce Li C'-čchenga vydrancovaly klášter, protože mniši podporovali dynastii Ming a tak byli potenciální hrozbou pro odpůrce této dynastie. Později byl klášter definitivně zničen (snad roku 1732) dynastií Čchingů (Mandžuy), jakožto sídlo tajné společnosti protimandžuského zaměření a hnízdo odporu.

Mniši měli stále problémy, protože byli terčem tolika útoků. Proto byl kladen velký důraz na cvičení bojových umění. Při zničení chrámu se zachránilo tzv. pět uprchlých mnichů (také někdy nazýváni „Pět starců“) – Ng Mui, Jee Shin Shim Shee, Fung Doe Duk, Miu Hin a Bak Mei – kteří pak rozšířili bojová umění z šao-linského kláštera do celé Číny.

Bojová umění šao-linských mnichů se šířila po obnovení chrámu stále dál. V 18. a 19. století došlo k rozšíření tohoto umění až do Japonska a stalo se základem okinawskéhostylu karate (šórin-rjú) a součástí mnoha dalších umění.

Chrámu se nevyhnula ani tzv. Čínská kulturní revoluce. Na chrám zaútočily Rudé gardy a zatkly přítomné mnichy (kteří byli posléze vedeni ulicemi a zesměšňováni). Vláda potom odnesla všechny buddhistické materiály z kláštera a nechala jej prázdný. Avšak mniši, kteří přežili, založili nové školy v okolí a umění Šao-linu přežilo i tuto zkoušku.

 
© www.kungfuacademy.cz - vytvořte si také své webové stránky